Note! Your personalized time-table may not list all the courses scheduled for you during the 2020./2021. Autumn Semester.
Please compare it with the correct E-Learning list

Computer Systems (ADBD0)
Academic Bachelor Study Programme
2020./2021. Autumn Semester


Schedule: Course 1 , Group 15

Printable version 
DayTimeClass, lecturer, room
M
O
N
D
A
Y

10.15 - 11.50

pract.w Business Communication

Asistents J.Martinova , Kr1 - 110 , Weeks: 2.-20. , Room 200

14.30 - 16.05

theo.w and pract.w. Random Processes

Profesors A.Matvejevs , S1 - 208

16.30 - 18.05

theo.w and pract.w. Embedded Systems Architecture

Lektors A.Igaunis , Āz12 - 111 , Weeks: 2.-20.

18.00 - 20.00

theo.w Fluid Mechanics

Vecākais laborants D.Avišāns , Online - Attālināti , Weeks: 2.-20.
T
U
E
S
D
A
Y

08.15 - 09.50

theo.w Data Structures

Lektors V.Saulespurēns , S1 - 108 , Weeks: 1.-20.

theo.w Data Structures

Lektors V.Saulespurēns , S1 - 207 , Weeks: 1.-20.

10.15 - 11.50

lab.w. Data Structures

Lektors V.Saulespurēns , S1 - 108 , Weeks: 1.-20.

12.30 - 14.05

lab.w. Embedded Systems Architecture

Lektors A.Igaunis , Āz12 - 418 , Weeks: 1.,3.,5.,7.,9.,11.,13.,15.,17.,19. , Group 1

lab.w. Embedded Systems Architecture

Lektors A.Igaunis , Āz12 - 418 , Weeks: 2.,4.,6.,8.,10.,12.,14.,16.,18.,20. , Group 2

14.30 - 16.05

theo.w and pract.w. Numerical Methods

Profesors A.Koliškins , S1 - 106 , Weeks: 2.,4.,6.,8.,10.,12.,14.,16.,18.,20. , No 20.oktobra on line

theo.w and pract.w. Numerical Methods

Profesors A.Koliškins , S1 - 208 , Weeks: 1.-20. , No20.oktobra on line

lab.w. Numerical Methods

Profesors A.Koliškins , S1 - 103 , Weeks: 2.,4.,6.,8.,10.,12.,14.,16.,18.,20. , No 20.oktobra on line
W
E
D
N
E
S
D
A
Y

08.15 - 09.50

theo.w and pract.w. Computer Technologies in Telecommunications

Vadošais pētnieks (pēcdok.) A.Supe , Āz12 - 333 , Weeks: 1.,3.,5.,7.,9.,11.,13.,15.,17.,19.

10.15 - 11.50

theo.w and pract.w. Computer Technologies in Telecommunications

Vadošais pētnieks (pēcdok.) A.Supe , Āz12 - 333 , Weeks: 1.-20.
T
H
U
R
S
D
A
Y

08.15 - 09.50

pract.w Latvian for Foreign Students

Lektors I.Kočote , Āz12 - 121 , Weeks: 1.-20.

18.15 - 19.50

theo.w and pract.w. Adaptive Data Processing Systems

Lektors P.Nidagundi , Online - Attālināti , Weeks: 1.-20.
F
R
I
D
A
Y

10.15 - 11.50

theo.w Discrete Structures of Computer Science

Lektors J.Dāboliņš , S1 - 515 , Weeks: 4.,6.,8.,10.,12.,14.,16.,18.,20.

12.30 - 14.05

theo.w Discrete Structures of Computer Science

Lektors J.Dāboliņš , S1 - 515 , Weeks: 1.-20.

14.30 - 16.05

theo.w and lab.w. Object-Oriented Programming

Docents G.Alksnis , S1 - 514 , Weeks: 1.-20.

16.30 - 18.05

theo.w and lab.w. Object-Oriented Programming

Docents G.Alksnis , S1 - 103 , Weeks: 1.,3.,5.,7.,9.,11.,13.,15.,17.,19.

theo.w and lab.w. Object-Oriented Programming

Docents G.Alksnis , S1 - 105 , Weeks: 1.,3.,5.,7.,9.,11.,13.,15.,17.,19.

Transcripts of addresses
K – Kaļķu street, M – Meža street, Āz – Āzenes street (Ķīpsala), Kr – Kronvalda boulevard, V - Viskalu street (Ezermalas), Lo – Lomonosova street, In – Indriķa street, Ve - Ventspils street, Kc - Kalnciema street, PV- Paula Valdena street (before Āzenes street), S1 - Sētas street 1 (before Meža 1/3), D2 - Daugavgrīvas street 2 (before Meža 1/4), Ķīp - Ķīpsalas street (before Āzenes street)